Biológia-ihličnaté vždyzelené lesy

Vyvíjajú sa na vysokých horách v podmienkach studenej horskej klímy. V tejto oblasti  vládnu krátke svieže letá a dlhé veľmi studené zimy,ktoré možu trvať aj šesť mesiacov. Jar je isto krátka a jeseň je dosť studená. To je vhodné pre život.                                                                                          Vždyzelené ihličnaté lesy majú relatívne jednoduchú štruktúru. Tu sa vyvíjaja poshodie prízemných bylín,poshodie nízkých krov a poshodie vysokých stromov.

Na horách vládnu rôzne rozlične varianty horskej klímy. Na najteplejších horách bližšie k moru sa vyvíjajú lesy endemických borovíc muniky a moliky a na chladnejších horách v hlbších častiach kontinentu sa vyvíjajú  lesy smreka ,jedle ,borovice sosny a endemickej Pančićovej omoriky.

index

xfafad

Život v ihličnatom vždyzelenom lese:

Nízke teploty a nedostupnosť vody ,čo sa v zimnom období prejavujú v tvare snehu a ľadu,ako aj tma v nižších poshodiach lesa sú základné problémy , ktoré musia vyriešit aj všetci členovia  ihlićnatého vždyzeleného lesa. Tieto problémy sú rovnaké ako aj v listnatom opadavom lese. Rozdiel je lem preto lebo je v ihličnatom lese dlhšia zima a preto rastliny ktoré tvoria tieto lesy,počas zimy nestrácajú listy,ale sa svojimi vždyzeleními listami prispôsobujú veľmi nízkym teplotám. Živica a iné chemické zlúčeniny v listoch znemožňujú mrznutie vody a formovanie ľadu, ktorý by zničil pletivá listov. Živica v listoch ihličnanov sa správa tak isto ako aj nemrznúca zmes v motoroch automobilov počas zimy. Tu žije medveď,Líška,Zajac,Jeleň,Orol,Síkorky,rôzny hmiz,piskor……d

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s